OPĆINA

KONFERENCIJA: PREPORUKE ZA UNAPREĐENJE PRIMJENE ALATA ZA RODNU RAVNOPRAVNOST

 

Predstavnici Općine Doboj Jug učestvovali na Konferenciji „Preporuke za unapređenje primjene alata za rodnu ravnopravnost“

U srijedu, 15. 12. 2021. održana je konferencija „Preporuke za unapređenje primjene alata za rodnu ravnopravnost na lokalnom nivou“ u kojoj su, u okviru četvrtog panela, učešće uzeli i predstavnici Općine Doboj Jug Umihana Krličević Omerović, Savjetnica za upravljanje lokalnim razvojem i Afan Aličić, Viši referent za privredu i poljoprivredu.

Konferencija je obuhvatila četiri panela:

–          Institucionalni mehanizmi za rodnu ravnopravnost kroz vizuru lokalnih samouprava: unapređenje uloge komisija za ravnopravnost spolova

–          Preporuke za unapređenje vidljivosti tema iz oblasti rodne ravnopravnosti na službenim web-stranicama lokalnih  samouprava i u lokalnim medijima

–          Uvođenje principa rodne ravnopravnosti u svakodnevne aktivnosti lokalne samouprave: dostupnost i upotreba podataka razvrstanih po spolu

–          Preporuke za unapređenje saradnje u oblasti rodne ravnopravnosti iz perspektive lokalne samouprave

„Kada govorimo iz perspektive Općine Doboj Jug, a na fonu integrisanja rodne ravnopravnosti, prije svega potrebno je unaprijediti rad Komisije za ravnopravnost spolova, te revidirati Lokalni gender akcioni plan, a potom projekte identifikovane u ovom planu ugraditi u trogodišnje strateško planiranje i raditi na implementaciji identifikovanih projekata. Također, kada govorimo o projektima rodne ravnopravnosti, neophodno je unaprijediti međuopćinsku saradnju, saradnju sa Gender Centrom FBiH i drugim relevantnim organizacijam.“- naglasila je Krličević Omerović.

Konferencija je implementirana u sklopu projekta „Jačanje uloge Saveza opština i gradova u BiH“ u koji je Općina Doboj Jug aktivno uključena od samog početka, a kojeg provode SOG FBiH i SOG RS, u saradnji sa Savezom lokalnih vlasti i regiona Švedske SALAR i strateškim partnerom Švedskim međunarodnim centrom za lokalnu demokratiju (ICLD), te uz zajedničku podršku ambasada Švedske i Švicarske.

Pogledaj sve novosti

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *