OPĆINA

UDRUŽENJE PARAPLEGIČARA I OBOLJELIH OD DJEČIJE PARALIZE

 

ODOBRENA DVA VRIJEDNA PROJEKTA ZA OSOBE SA INVALIDITETOM

Pored velikog broja realizovanih projekata u petak je potpisan još jedan Ugovor veoma značajnog projekta za ovu populaciju ljudi kao i za lokalnu zajednicu.

Naime radi se o projektu pod nazivom „Poboljšanje standarda života osoba sa invaliditetom i finansijska podrška rada Udruženja“ kojeg finansira Federalno ministarstva rada i socijalne politike iz dijela prihoda ostvarenih u Proračunu FBiH po osnovu naknada za priređivanje igara na sreću, a odnosi se na nabavku ogreva za zimu za osobe sa invaliditetom-članove Udruženja i poboljšanje rada Udruženja kroz finansijsku podršku.

Saznajemo da  je još jedan projekat odobren, a radi se o projektu pod nazivom „Međuentitetsko sportsko takmičenje osoba sa invaliditetom“ koji je odobren i finansijski podržan od strane Ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona.

Ciljevi ovog projekta su:

  • Očuvanje fizičkog i psihičkog stanja osoba sa invalidtetom i njihova resocijalizacija.
  • Omasovljenje i razvoj invalidskog sporta i sportsko-rekreativnog izletničkog turizma za OSI
  • Jačanje međuopštinske i međuentitetske saradnje organizacija osoba sa invaliditetom
  • Podizanje svijesti o osobama sa invaliditetom
  • Socijalno uključivanje osoba sa invaliditetom u sve sfere društvenog života

S obzirom da sport ima veliki značaj u održavanju fizičkog i psihičkog stanja osoba sa invaliditetom bez obzira na uzrok nastanka invalidnosti i imajući u vidu da je jedina mogućnost osoba sa invaliditetom da putuju zajedno, druže se i izmjene iskustva u nekom odmaralištu ili izletištu bez barijera, sa obezbjeđenom uslugom pratilaca jeste upravo na sportskim takmičenjima, Udruženje je planiralo kroz ovaj projekat u cilju razvoja invalidskog sporta i međuentitetske saradnje organizacija osoba sa invaliditetom, krajem avgusta ili početkom septembra na lokalnom izletištu Matoševe dubrave održati sportsko takmičenje osoba sa invaliditetom u gađanju iz vazdušne puške i šahu, uz prisustvo članova iz srodnih organizacija osoba sa invaliditetom iz nama susjednih općina/opština/gradova i okruženja Doboj, Teslić, Doboj Istok,  Tešanj, Lukavac, Zavidovići, Žepče i Zenica.

Koordinator projekata

Edib Skulić

Pogledaj sve novosti

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *